COMRA Training Programmes

COMRA At-Sea Training Programme | July-Sept 2016

UPDATE [15 March 2016]

Group A - Geological survey 
First-ranked candidates : Mr. Noah Awuntigi (Ghana), Mr. Johnmark Isarua Homu (Papua New Guinea)
Alternates: 1. Ms. Sutharat Srirod (Thailand); 2. Mr. Batbayar Batkhuu (Mongolia); 3. Mr. Bamidele Samuel Oresajo (Nigeria); 4. Mr. Inkiba Batoko Arséne  (D.R. Congo); 5. Mr. Thet Naing Win (Myanmar); 6. Mr. Jeff Baya Nshimba (D.R. Congo); 7. Ms. Martine Joseph (Haiti)

Group B - Environmental survey
First-ranked candidates : Mr. Fidele Kouilga Yameogo  (Burkina Faso); Ms. Alanna Smith (Cook Islands)
Alternates: 1. Mr. Gor Gevorgyan (Armenia); 2. Mr. Naftaly Nyakundi (Kenya); 3. Mr. Christopher Esquea (Dominica Republic); 4. Mr. Tiago Maximiano (Brazil); 5. Ms. Nadine Fatou Quattara (Burkina Faso); 6. Mr. Jhonsley Eurica Romain (Haiti); 

Group C - Geophysical survey
First-ranked candidate : Ms. Elizabeth A. Pérez González (Mexico)
Alternates: 1. Mr. Mohamed Moawed Abou-Mahmoud (Egypt); 2. Mr. Newdeskarl Saint Fleur (Haiti); 3. Ms. Ana Clara Coni Mello (Brazil)
4. Mr. Mike Ken (Papua New Guinea); 5. Mr. Django Mady Coulibaly (Mali)

* ---------------------------- *

COMRA is offering 5 places in its At-Sea Training Programme to candidates from developing countries. The five trainees will be attached to the Hai Yang Liu Hao research vessel and will be dividied into three groups - 2 trainees will undertake geological survey methods and samples processing technology, 2 doing environmental survey methods and samples processing technology, and 1 doing geophysical survey methods. COMRA will provide travel, accommodation and medical insurance costs. Members of the Authority are invited to nominate qualified candidates, who must be from developing countries. 

  • Deadline for Applications: 31 December 2015
  • Application Form  docx | pdf
  • Nomination Form  docx | pdf

 


COMRA On-Land Training Programmes in 2015 [CLOSED]

On-Land training programmes will entail providing training opportunities for four trainees in 2015. Two trainees from developing states will be trained in a fellowship programme (5 months March-July 2015) and a further two will be trained in an engineering programme (6 weeks March-April 2015).

Detailed On-Land Programme
- Application Form: docx | pdf
- Nomination Form: docx | pdf

First Ranked Candidates - Fellowship Training Programme [25 February 2015]:

  1. Mr. Reinier Giralt Ortega (Cuba)
  2. Mr. Taufan Wiguna (Indonesia)

Other Alternate Candidates

  1. First Alternate: Ms. Natalia Amezcua Torres (Mexico)
  2. Mr. Victor Lopes (Brazil)
  3. Mr. Md. Minhaj Monir (Bangladesh)
  4. Mr. Mohamed AlyElsayedAly Hassan (Egypt)

First Ranked Candidates - Engineering Training Programme [25 February 2015]:

  1. Ms. Natia Chomakhidze (Georgia)
  2. Mr. Prithivi Dass Bissessur (Mauritius)

Alternate Candidates

  1. First alternate: Mr. Andriharizafy Rantosoa (Madagascar)
  2. Mr. Dramane Traore (Mali)
  3. Mr. Tris Handoyo (Indonesia)
  4. Mr. Chinedu Okweze (Nigeria)
  5. Mr. Mohammad Hossain Mahtab (Bangladesh)
  6. Mr. Afif Widaryanto (Indonesia

At-Sea training programme from January to March 2014. COMRA will provide training opportunities for four scientists - in two groups, two per group) onboard its upcoming 30th exploration cruise, on Legs 2 or 3.
[Detailed at-sea programme]

Selected Candidates [17 July 2013]:

  1. Dieudonne Tchokona Seuwui (Cameroon)
  2. Gerald Mwila (Zambia)
  3. Tearinaki Tanielu (Kiribati)
  4. Analia Veronica Serra (Argentina)

Alternate Candidates
[should any of the above candidates be unable to participate]:

  1. Apichai Kanchanapant (Thailand)
  2. Tiena Rongo (Cook Islands)
  3. Apitida Wasuwatcharapong (Thailand)
  4. Robert Kibiwot (Kenya)